Az ideális eszpresszó szerintünk 1:2 és 1:2,5 arányban készül. Ez azt jelenti, hogy a felhasznált kávéőrlemény tömege ne legyen több, mint a lefolyó eszpresszó ital tömegének a fele. Gyakorlati példában ez annyit tesz, hogy ha 18g kávéőrleményt használunk fel, akkor minimum 36g legyen az eszpresszó italunk tömege. Az általalunk pörkölt kávéknak legtöbbször jobban áll, ha ennél magasabb arányt használunk, mondjuk 18g kávéőrleményből 40g eszpresszó italt kivonatolunk. Fontos tudnivaló, hogy a felhasznált kávé tömegét a portafilter kosara alapján válasszuk ki és ne ennek változtatásával próbáljuk befolyásolni a kávé ízét!
Másik fontos tényezőnk a lefolyási idő. Amennyiben nem használunk előáztatást, vagy nyomásprofilozást, az általunk javasolt kivonatolási idő 26-30mp közé esik. Az eszpresszó ital tömege fordítottan arányos legyen az elkészítési idővel. Tehát, ha hosszabb eszpresszót akarunk inni akkor rövidebb idővel dolgozunk és fordítva.
Nyilván nincs tökéletes recept és az egyéni ízlés nagyban befolyásolja a kávékészítést, de az alábbi recept egy jó kiindulópont lehet:
18g őrleményből, 38g eszpresszó italt kivonatolunk, 28mp alatt.
A legjobb eredmény érdekében, ha tehetjük, szerezzünk be precíziós VST szűrőkosarat és 58,5mm átmérőjű tömörítőt.
A ‘channeling’ elkerülése érdekében ügyeljünk az örlemény megfelelő eloszlatására és a kávépogácsa szakszerű letömörítésére. A chanelling egy gyakori jelenség az eszpresszóknál. A nem megfelelően előkészített kávépogácsánkban a víz megtalálja a legkisebb ellenállású részt és ott folyik át nagyobb mennyiségben. Ezáltal az italunkban egyszerre keletkezik túloldott és aluloldott kávé, vagyis egyszerre lesz keserű és savanyú is.
A régi klasszikus kotyogósra is érvényes az a szabály, hogy a felhasznált kávét a szűrő mérete alapján mérjük ki! Az olasz tradíció szerint, kb. 7g kávét kell személyenként használni, tehát pl. egy 3 személyes Bialetti kotyogóshoz 21-22g kávét kell a szűrőbe tenni. Mi az alábbi lépéseket javasoljuk a finom kávé készítéséhez, mert igen, kotyogóssal is lehet finomat "főzni"!
A legtöbb szakirodalom szerint, és személyes tapasztalataink alapján is a legfinomabb filter kávék 1:16 tól 1:17-ig oldási arányban készülnek. Ez azt jelenti, hogy a felhasznált kávéőrlemény tömege 1/16-od, vagy 1/17-ed részben arányul a víz tömegéhez. Egyszerűbben fogalmazva használjunk 16x, vagy 17x annyi vizet, mint kávét.
A gyakorlatban egy ilyen recept az alábbiak szerint néz ki:
18g őrleményt, 305g (94-100C fokos) vízzel öntünk fel.
Ehhez szükségünk lesz egy őrlőre, Hario V60 eszközre, hozzá való papír filterre, egy lehetőleg tizedgrammos mérlegre, stopperre és egy hattyúnyaku kannára.
Ehhez szükségünk lesz egy Aeropress-re, hozzá való papírfilterre, egy lehetőleg tizedgrammos mérlegre, stopperre és egy vízforralóra. Az alábbi recept az inverz módszert követi, tehát rakjuk össze az Aeropress-t és fordítsuk a szűrő felöli odalával felfele, de a szűrőkupakot még ne tegyük rá.
A finom kávé készítéséhez elengedhetetlen, hogy valamilyen lágy, szűrt vízet használjuk, vagy alacsony ásványianyagtartalmú palackozott vizet, mint pl. a Norda vagy a Nestlé Vera. Használhatunk még valamilyen (pl. Brita, vagy BWT) szűrőkancsót, vagy ozmózisos szűrt vizet.
A legjobb megoldás mégis, ha saját vizet keverünk magunknak desztillált víz és ásványi sók elegyítésével. Ezt csak igazi fanatikusoknak ajánljuk. A pontos instrukciókat itt lehet elérni: https://www.baristahustle.com/blog/diy-water-recipes-redux/
We think the ideal espresso is made in a ratio of 1: 2 to 1: 2.5. This means that the dose of the ground coffee used should not be more than half of the yielded espresso drink. In a practical example, this means that if we use 18g of ground coffee, the minimum yield of our espresso drink should be 36g. For most of the coffee we roast, it is better to use a higher proportion, say, extracting 40g of espresso drink from 18g of ground coffee. It is important to note that the weight of the coffee used should be selected based on the basket size of the portafilter and we should not try to influence the taste of the coffee by changing this dose!
Another important factor is the brew time. If we do not use pre-soaking or pressure profiling, our recommended extraction time is between 26-30 seconds. The length of the espresso drink should be inversely proportional to the preparation time. So if we want to drink longer espresso then we work with shorter time and vice versa.
Obviously there is no perfect recipe and individual taste greatly influences coffee making, but the following recipe can be a good starting point:
Using 18g of coffee, we extract 38g of espresso drink in 28 seconds.
For best results, if possible, obtain a precision VST filter basket and a 58.5mm diameter compactor.
To avoid ‘channeling’, make sure that the coffee grind is properly distributed and that the coffee cake is properly compacted. Chanelling is a common phenomenon in espressos. In our improperly prepared coffee cake, the water finds the part with the least resistance and flows through it in larger quantities. This creates over-dissolved and under-dissolved coffee in our drink at the same time, which means that it will be both bitter and sour at the same time.
According to most literature and our personal experience, the finest filter coffees are made in a 1:16 to 1:17 dissolution ratio. This means that the weight of the ground coffee used is 1/16 or 1/17 of the weight of the water. Simply put, use 16x or 17x as much water as coffee.
In practice, such a recipe looks like this:
Pour 18g of ground, 305g (94-100C) of water.
To do this, we will need a grinder, a Hario V60 device, a paper filter for it, a tenth-gram scale if possible, a stopwatch and a gooseneck kettle.
For this we will need an Aeropress, its own paper filter, a tenth of a gram scale if possible, a stopwatch and a kettle. The recipe below follows the inverse method, so put the Aeropress together and turn it with the filter side up, but don’t put the filter cap on it yet.
To make delicious coffee, it is essential to use some soft, filtered water or low-mineral bottled water, such as e.g. from Norda or Nestlé Vera. You can also use a filter jug like PEAK WATER (Brita or BWT) or osmotic filtered water.
The best solution, though, is to mix your own water for yourself by mixing distilled water and mineral salts. We only recommend this to real fanatics. Detailed instructions can be found here: https://www.baristahustle.com/blog/diy-water-recipes-redux/